İnternet üzerinde son yıllarda en çok gelişen sektörün e-ticaret sektörü olduğunu görmekteyiz. Özellikle alışveriş imkanlarının internet üzerinden yapılması ile birlikte firmalar da buraya doğru geçiş yapmaya başladılar. Bu da beraberinde rekabeti ve yatırımı getirdi. E-Ticaret sitelerinin müşteri çekebilmeleri için kullandıkları en iyi kaynak Google ve diğer arama motorları olmaktadır. Bu yüzden bu tarz arama motorlarında ilan kelimelerinde üst sırada olmak e-ticaret siteleri için büyük bir kazanç sağlayacaktır.

E-Ticaret siteleri genel olarak aynı düzeyde olduğu için SEO adına yapılan çalışmaların farklı olması biraz zor olmaktadır. Fakat bu tarz sitelerde dikkat edilmesi gereken birkaç önemli husus bulunmaktadır. Bunların başında iç link inşası ve ürün sayfalarının kullanılması geliyor. E-ticaret sektöründe yer alan bir site için öncelikle çalışma Site İçi SEO’dur. İlk olarak, kategorilerin ayarlanması ve uygun bir şekilde bağlantılarının kurulması gerekmektedir. Bu sayede arama motorları üzerinden sadece kategori aramalarından dahi müşteri çekebilirsiniz. Bu konuda kategorilerin ve bu kategorilerin alt sayfalarının birbiri ile uyum içinde olması gerekir. Müşteri, sitenizi ziyaret ettiğinde bu kategoriler arasında geçiş ile istediği ürüne veya ürünlere ulaşacaktır.

Site içi SEO için bir diğer önemli etken iç link inşasıdır. Benzer ilanlar, ilan karşılaştırma veya tavsiye ilan sekmeleri ile ilanlar arası geçiş ve linklendirme sağlanabilir. Ana sayfanızda yer alan son ilanlar bölümleri de Ana sayfanızın değerine göre değer kazanmaktadır. Bu konudan sonra özellikle ürün sayfalarınızın kontrolüne dikkat etmelisiniz. Müşterinizin, sizden bir ürün alması için o ürün sayfasına girmesi ve ürünü değerlendirmesi gerekir. Bu bakımdan olabildiğince müşteriyi tatmin edecek ürün açıklaması ve ürün görselleri girmeye çalışın. Bununla beraber ürün yorum sayfaları da oluşturarak müşterilerinizin yorum yapmasına olanak sağlayın. Ürün açıklamalarınızın olabildiğince özgün olmasına dikkat edin.

Site içi SEO konusunda e-ticaret sitelerine önerebileceğimiz son bir husus da blog sayfalarıdır. Hem sitelerin duyurularını hem de genel bilgileri kapsayan bu bloglar özellikle ürün güncellemesi yapamayan siteler için oldukça değerlidir. Google’ın güncellik istediğini biliyoruz. E-ticaret sitesinde bulunan bloglar da sitelerin güncelliği için yardımcı olmaktadır. Bu konular ile birlikte tasarım ve afiş gibi kurgulara da dikkat edildiğinde, kısaca müşteri memnun edildiğinde Site içi SEO inşası oluşturulmuş olacaktır.