İnternet çağının en önemli faaliyetlerinden birisi olarak sosyal medyayı sayabiliriz. Onlarca sosyal ağ sitesi üzerinden her gün milyonlarca insan iletişime geçmektedir. Dünyanın dört bir yanında durum böyle olurken ülkemiz için de aynı şeyleri söyleyebiliriz. Şu an ülkemizde bulunan insanların büyük bir oranı facebook, twitter gibi sosyal ağlar kullanmaktadırlar. Bu kadar geniş bir kitlenin barındığı sosyal ağlarda marka ve ürün tanıtımı rahatlıkla yapılabilirken, arama motorlarında yükselmek de dolaylı olarak gerçekleşmektedir.

Facebook, sizlere ürün odaklı müşteriler getirebilecek sosyal ağlardan birisidir. Facebook sayfaları, facebook grupları ve profillerden yapılan paylaşımlar ile birlikte doğal SEO çalışmaları uygulanabilmektedir. Fakat bu durum için de bazı uyarılar bulunmaktadır. Öncelikle amacınız ürün odaklı veya sitenizin alanı odaklı çalışmalar olacağı için olabildiğince doğal davranmanız gerekmektedir. Kısa bir örnek vermek gerekirse organik olarak oluşturulmuş beş yüz beğeniye sahip bir facebook sayfası, yüz bin beğeniye sahip fakat organik olarak oluşturulmayan bir sayfadan daha fazla fayda sağlayabilir.

Facebook sayfalarına reklam vererek, hem sitenizi tanıtmak hem de doğal SEO çalışması yapmak mümkündür. Fakat reklam verme işleminde, yukarıda belirttiğimiz doğallık ile birlikte kategori konusuna da dikkat etmemiz gerekmektedir. Örneğin, siz bebek ürünleri satışı yapan bir sitenin sahibisiniz. Facebook sayfalarına reklam vererek ürünlerinizi tanıtmak ve müşteri kazanmak istiyorsunuz. O zaman yapacağınız reklam çalışması “Bebek gelişimi” , “Doğum” gibi konular ile ilgili sayfalardan yapılmalıdır. Bu sayfalardan gelen ziyaretçi sayısı, “Metal müzik”, “Oyun tanıtımı” gibi sayfalardan gelen sayıya göre oldukça fazla olacaktır. Müşteri sayısının da ziyaretçi sayısı ile paralel bir gidişatı olduğunu söyleyebiliriz.

Facebook sayfalarının ardından Facebook’un oluşturduğu reklam modellerine değinelim. Sayfamızın sağ kısmında ve haber akışında yer alan reklam bölümlerine sitenizin reklamını verebilirsiniz. Vermiş olduğunuz reklam kimi zaman site adresi olabilirken, kimi zaman da sitenizin tanıtımının yapıldığı facebook sayfası olabilmektedir. Kendi bütçenize göre reklam modeli oluşturarak bu hizmetten faydalanabilirsiniz. Bu iki durumun haricinde facebook gruplarından yapılan tanıtımlar ve facebook profillerinden yapılan paylaşımlar ile doğal SEO ve reklam çalışmaları oluşturulabilmektedir.