Arama motorlarının devi olan Google, son algoritmaları ile Sosyal Medyaya ne derece önem verdiğini gözler önüne koydu. Gerek MattCutts’un videoları gerekse de yönergeler, artık SEO çalışmalarının sosyal medyaya doğru kaydığını göstermektedir. Geçtiğimiz aylarda Google Blogu üzerinde yayınlanan istatistik ise, bu sosyal ağlardan hangisinin sitelerimize en çok katkı sağladığını göstermektedir. Sıralamanın en üstündeki isim ise tahmin edilebileceği üzere Google Plus olmaktadır. Ardından Facebook, Twitter gelirken diğer sosyal ağların da ortalama değeri açıklanmıştır.

Google Plus, SEO’da Sosyal Medya Devi!

Genel olarak değerlendirdiğimizde bu yargıya varmayacağımız çok belli. Fakat durum SEO adına düşünmeye geldiğinde, Google Plus diğer sosyal ağların hemen önüne geçmeyi başarıyor. Bunda kuşkusuz Google servisi olmasının önemi büyük. Google yayınladığı veriler ile Google Plus paylaşımlarına “0,30” puan vererek ilk sıraya yerleştirmektedir. Arama motorları optimizasyonu konusunda böyle bir şey söz konusu iken, kullanıcılar için düşündüğümüzde ise durum tam tersi olabiliyor. Büyük bir damga vurmak amacıyla piyasaya sürülen Google Plus, birkaç ayda istatistikleri ile hüsrana uğradı. Fakat, SEO başta olmak üzere pek çok konuda ekstra özellikleri bulunmasından dolayı tercih edilen Google Plus, zirvedeki sosyal ağlar arasında ara ara kendine yer bulabiliyor.

Facebook SEO Konusunda İkinci Sırada!

Sosyal medyanın dev ismi ve sosyal ağların dünya çapında tanınmasını sağlayan Facebook, SEO açısından ise ikinci sırada yer almaktadır. Genel olarak Facebook puanı ( paylaşım + beğeni dahil ) “0,27” olmaktadır. Facebook share özelliği ile siteye gelen puan ise aynı şekilde “0,27” olmaktadır. Bu puanı Yorum seçeneği “0,24” ve beğeni seçeneği ise “0,23” puan ile takip etmektedir.

Gündemdeki Sosyal Ağ 3. Sırada

Ülke gündeminde sık sık ismini duyduğumuz Twitter ise, sosyal medya ve SEO ilişkisinde üçüncü sırada kendine yer buluyor. Özellikle tweet üzerinden yapılan tanıtımlar ile alınabilecek puan ortalaması “0,21” olmaktadır. Bunun dışında diğer sosyal ağları incelediğimizde ise ortalama olarak “0,17” lik bir puan ile karşılaşmaktayız.

 

Tarih : 28 Haziran 2018