Prompter Nerelerde Kullanılır?

Prompter yaklaşık olarak 20 yıldır özellikle televizyon kanallarının kullandığı önemli bir alet. Haber sunan spikerlerin okuyacakları metinler prompter aracılığıyla spikere gösterilir ve bu sayede spiker buradaki yazıları okur. Bu alet genellikle çekim yapılan kameranın hemen altında bulunmakta. Spiker yazıları okumak için promptera baktığında izleyiciler onu kameraya bakıyormuş zannederler. Aslında spiker yazıları okumaktadır.

Prompter spiker ile izleyici arasında daha samimi bir iletişim kurulmasına sebep olur. Eskiden haberleri ellerindeki kağıtlardan okuyan spikerler sürekli olarak gözlerini kameradan ellerindeki kağıtlara odaklarlardı. Bu yüzden de izleyicinin haberle ilgili konsantrasyon kaybı da yaşamasına sebep olurlardı. Ancak günümüzde izleyici ile spiker ciddi bir göz teması kurmaktalar.

Siyasetçiler ve Sanatçılar da Kullanıyor

Prompter sadece spikerler tarafından kullanılmıyor. Büyük kitlelere uzun sürecek konuşmalar yapan siyasetçiler de prompterdan faydalanıyorlar. Her şeyde olduğu gibi günümüzde bu cihazın teknolojisi de oldukça ilerlemiş durumda. Özellikle her iki tarafı da cam olan prompterlar sayesinde konuşmacının önünde duran cihaz izleyiciler tarafından görülmemekte ve bu da konuşmacının söylediklerini okumadığı izlenimini yaratmaktadır.

Prompter Fiyatları Ne Kadar?

Prompter fiyatları özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Fiyatı belirleyen temel özellikleri ise bu cihazın kablosuz olması, büyüklüğü ve her iki tarafının camdan olmasıdır. Son zamanlarda ise canlı konserler veren müzik grupları sahnenin belli bölgelerine prompterlar kurmuşlardır. Bu sayede şarkı sözlerinin bu prompterlardan akmasını ve şarkı söyleyen kişinin sözleri unuttuğu zaman promptera bakarak sözleri okuması amaçlanmıştır.